Monday, 12 August 2013

The Suicide Shop/Obchod pre samovrahov (2012)

Our motto is dead or refunded.
Naše heslo je doživotná záruka.
It's scorching hot outside (outside, inside, everywhere) so I'm scrawling these lines with a great struggle and my feet in a bowl of cold water. Not much better. I very seldom think about afterlife but if heaven exists it must have massages, fluffy beds, jacuzzi and AIR CONDITIONING, no doubts about that. We'd like to have an air-conditioning too but the unbearable heat usually lasts 2 weeks tops so it doesn't really seem worth the bother.
But I can still dream about it.
To match my apathetic mental state I decided to watch The Suicide Shop, a French animated film with morbid topic of killing oneself. Now let me tell you that it isn't for everyone. It might make uncomfortable those who have some kind of experience with suicide. If you are one of those people, please reconsider watching it. You can find it appallingly insensitive or rather endearing, it's very individual.
On to the review now. Right from the opening credits I was enchanted by the lovely chanson music and the credits were cut with the introduction to the story to avoid slow and boring beginning, which is something I often feel when watching most films.
Then we are shown to Tuvache family, that has the shop specialized for the needs of suicidal people. They sell everything:
They are very helpful at all times:
They understand all their customers needs:
And did I mention it's not for delicate viewers?
If some of you think that joking about death is not enough then there's another thing: the film is a musical so you'll see a lot of animated characters dancing and signing about suicide in a very comical atmosphere so, as I said before, might not be fun for everybody. The animation is very pretty, though, and the music is yet another positive but what makes the film cheerful is the plot. See, the family Tuvache has a son, who actually likes his life and world in general, something that isn't desired in the business based on people's unhappiness. However, little Alan never lets others discourage him and with several like-minded friends he comes with a plan to make the town a better place.
Let's make a new section: WTF moment. I'm wondering if it's a cultural difference or a personal preference of the authors, but... 
Here is Alan with his friends watching his sister dancing naked for 
some reason, I don't know, don't ask me.
So: I love musicals, good animated films and have no problems with mismatched and absurd combinations, so I enjoyed The Suicide Shop. I recommend it to the fans of everything morbid (for example Tim Burton's works), musicals, chanson and to French learners too (I watched it in French and I don't know whether it's been translated to English or not).Vonku máme stále vražedné teplo (vonku, vnútri, všade) takže tieto riadky píšem s veľkým sebazaprením a s nohami v lavóre so studenou vodou. Moc to nepomáha. Málokedy myslím na to, aký je život to živote, ale ak nebo existuje, iste ponúka masáže, obrovské mäkké postele, vírivky a KLÍMU, o tom ja nepochybujem. Aj my by sme chceli mať doma klímu, ale tieto neznesiteľné teplá zvyčajne trvajú maximálne dva týždne, takže by to za to nestálo.

Ale stále môžem snívať.
Film, ktorý som si tento týždeň pozrela, som zladila so svojím nešťastným duševným stavom. Obchod pre samovrahov je francúzsky animovaný film s morbídnou témou samovraždy. No a teraz musím upozorniť, že z tohto dôvodu film naozaj nie je pre každého. Ľudí, ktorí majú nejakú smutnú skúsenosť, by asi veľmi nepobavil. Ak ste jedným z tých ľudí, tak si pozeranie radšej zvážte. Môžete zistiť, že je príšerne necitlivý alebo naozaj podarený, je to dosť individuálne.
Poďme teda k recenzii. Hneď pri úvodných titulkoch ma dostala krásna šanzónová hudba a titulky boli prestrihané so začiatkom príbehu, aby nevznikla pridlhá a nudná expozícia, s čím mám ja pri väčšine filmov problém.
Potom sa stretávame s rodinou Tuchave, ktorá má obchod špecializovaný na potreby ľudí túžiaich po samovražde. Majú všetko na čo si len zmyslíte:

Smrť pre dvoch – valentínsky balíček.
Urobili by pre zákazníkov prvé posledné:
Veľmi účinné. Môžeme vám poskytnúť aj stoličku.
Majú pochopenie pra každučký rozmar svojich zákazníkov:
Vaňa, podrezané žily... Neuveriteľne fotogenické.
A spomínala som už, že to nie je nič pre slabšie žalúdky?
Darčekové balenie?
Ak ste však jedným z tých, ktorým žarty o smrti nestačia, tak film ponúka ešte jednu lahôdku: je to muzikál, a preto uvidíte veľa animovaným postavičiek tancovať a spievať o samovražde, všetko s parádnou komediálnou atmosférou takže, ako som už povedala, film nie je pre každého. Animácia je veľmi pekná a hudba je ďalším plus, no čo robí film vyslovene radostnou záležitosťou je zápletka. Tuvachovcom sa narodí syn, ktorý sa narozdiel od celého mesta teší zo života a na tomto svete sa mu páči. Rozdávanie radosti však nepasuje do biznisu založenom na ľudskom nešťastí. No malý Alan na nenechá nikým a ničím odradiť a spolu so svojimi podobne naladenými kamarátmi príde s plánom urobiť ich mesto lepším miestom pre život.
Napadlo ma založiť novú rubriku: ČTJ scéna (vysvetľujte si to ako chcete). Neviem, či je to kultúrnymi rozdielmi alebo vkusom autorov, ale...

Toto je Alan, ako so svojimi kamarátmi sleduje vlastnú sestru 
tancovať nahú. Neviem, nepýtajte sa ma.
Takže: Milujem muzikály, dobré animované filmy a nemám problém, keď sa spája nespojiteľné, a preto sa mi Obchod pre samovrahov páčil. Odporúčam ho fanúšikom morbídností (napríklad tvorby Tima Burtona), muzikálov, šanzónu a študentov francúštiny (film som pozerala vo francúštine, neviem či je aj v angličtine).

No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.