Monday, 16 September 2013

The Best of Buffy Season 3 (Part 1): Band Candy and Lovers Walk


Buffy - "She saw these scores and her head spun around and exploded."
Giles - "I've been on the Hellmouth too long. That was metaphorical, yes?"

Buffy: "Videla môj výsledok testu, hlava sa jej otočila dookola a explodovala."
Giles: "Už som asi v tomto meste príliš dlho, ale to bola metafora, však?"

Why is the weather messing with us now during the wine festival time of the year? Sunny and warm quickly changes to rainy and cold and when I put painstakingly put on all the warm clothes I sweat like a moron because it's suddenly warm. Is it the global warming or me? I have problems with choosing the right clothing, though. I might as well have some English roots.
Anyway.


As I mentioned in my previous post about Buffy, the show is getting better with each season. In season 2 I highlighted 2 episodes, now I'm going to highlight 4. Not because only 4 of 22 were good but because they were extra special mega awesome fun.
I like when there's something wrong and characters are behaving differently than usually. This happened in Halloween, Becoming II (both season 2), Band Candy and Lovers Walk 
In Band Candy Giles's old vengeance is coming back to Sunnydale and by means of magic candy turns every adult to a teenager. Well, not physically, but mentally and emotionally. Giles, Buffy's watcher, and Buffy's mom, both in their forties, start dating an behaving like this.
Buffy hates it. Giles hates that Buffy hates it. This happens:
Buffy's the best.
Their school principal, who's hates everything and everybody, has also had a piece of magic candy:
Everybody was an idiot, which is generally a very good plot device. Nobody wants to watch smart people doing smart things and frown very seriously all the time. This is a genuine feel good episode.

Another episode of this kind is Lovers Walk. To avoid the spoilers I'm not gonna spoil the beans about whose relationship ended, got strong or started, just in case you were one of the under the rock living people (just like me), who haven't yet watched Buffy. In third season there's no Spike – except for this episode and as I mentioned before his sole presence makes everything butterflies and rainbows – granted, rainbows and black unicorns, but that's quite alright. Now he returned to Sunnydale to get magical help from the Scooby gang (read Buffy and guys). Heartbroken and drunken Spike complains about batshit insane Drusilla leaving him for a fungus demon (“Do you have any idea how ugly they are?”) and one can't help but feel for him. He's looking for Buffy at her home, but she isn't there so he confides in her mom. 
And then he asks her for cocoa and marshmallows. For reals!
BTW Angel is good again in this episode. During the show he's good then bad, good and bad again – one can't keep track. Just in case you wanted to know what's his trigger to become evil, it's a moment of happiness. That's the code for orgasm. See, I told you Buffy was pure hilarity.
Later Spike captures and threatens poor Willow that he'll kill her but soon he has a meltdown and she's confusedly consoles him. The beginning of their friendship is a complete awfest.
Willow was on American Pie too. The girl with the flute...
Scooby gang does what they can including breaking into a magic shop (yes, there are places like magic shops in Buffy's world) and even though the plan doesn't work, our brave Spike never loses his heart. He has a plan B.
Spike did it before it became mainstream.
I agree that 7 seasons of Buffy might seem too much to start when one wants to eat, sleep, shower, work, socialize and generally have a life so that's why I'm pointing out only the best episodes for rainy evenings and sick days. See you next Monday (don't get sick).Prečo si z nás počasie robí srandu práve teraz, v čase vinobrania a hodov? Slnečno a teplo sa hocikedy zmení na dážď a zimu a keď sa starostlivo naobliekam tak sa zase potím ako blbec, pretože hádajte čo? Zase sa oteplilo. Je to globálnym oteplovaním alebo mnou? Ja mám často problémy so správnym oblečením, tak možno mám nejaké anglické korene.
Nevadí.
Ako som už spomínala v predchádzajúcom článku, Buffy sa každou sériou zlepšuje. V druhej sérii som vypichla dve epizódy a teraz vypichnem štyri. Nie preto, že by iba štyri bolo dobré, ale pretože sú extra hyper mega super úžasné.
Páči sa mi, keď niečo nie je v poriadku a postavy sa nesprávajú tak ako obyčajne. Toto sa stalo v Halloweene, Premene 2 (teda v druhej sérii), Čokoláde pro kapelu a Cestách lásky (teraz používam názvy z českej stránky; má tento seriál aj slovenský preklad? Ak hej, dajte mi vedieť).
V Čokoláde pro kapelu sa do mesta vracia Gilesov starý nepriateľ a s použitím čarovných cukroviniek (Čierny princ:-) bože, až teraz som si uvedomila, ale rasistické to je. Vyrábajú sa ešte vôbec?) zmení každého dospelého na puberťáka. Teda nie fyzicky, ale mentálne a emocionálne. Giles, Buffyn mentor, a jej mama, obaja okolo štyridsiatky, spolu začnú randiť.
Buffy sa hnevá. Giles sa hnevá, že Buffy sa hnevá. Stane sa toto:
Teraz ma počúvaj. Som tvoj mentor a ty urobíš, čo ti poviem.
Zmizni!

Buffy má proste vždy navrch.
Riaditeľ školy, ktorý za normálnych okolností nenávidí všetko a všetkých, tiež ochutnal z čarovných sladkostí:
Som úúúple na kašuuu! (nenapadol na presný slovenský preklad. Dajte ak máte.)
Každý sa stáva idiotom a to je vždy veľmi dobrý ťah, keď ide o televízne obrazovky. Nikto sa predsa nechce pozerať na múdrych ľudí, ktorý robia múdre veci a furt sa dôležito mračia. Toto je epizóda, ktorá vás skutočne pobaví a poteší na duši.

Ďalšia epizóda podobného druhu je Cesta lásky. Aby som sa vyhla spoilerom, nejdem prezrádzať, nič o vzťahoch. Keby ste náhodou žili na Marse, rovnako ako ja, a nepozerali Buffy. Poviem len, že v tretej sérii Spike nie je – teda až na túto jednu časť a ako som už dávnejšie spomínala jeho prítomnosť ma vždy poteší ako zabudnutý peniaz v starej bunde. Tentoraz sa vrátil do mesta, aby poprosil požiadal o pomoc Scooby gang (Buffy a kamarátov). Opitý Spike so zlomeným srdcom narieka nad tým, že ho opustila šialená Drusilla, ktorá sa aj okamžite dala dohromady s hubovým démonom (“Vieš si predstaviť ako vyzerajú?”) a človek si nemôže pomôcť a začína s ním súcitiť. Hľadá Buffy doma, no ona tam nie je a tak sa dá do reči s jej mamou.
Je úplný blázon. To mi na nej chýba najviac.
A potom si vypýta kakavko s keksíkmi. Fakt!
Na tejto lavičke sme zabili toho bezdomovca.
Ja a Dru.
(zasmeje sa) Viete, prosil o holý život a tak ho hrýzla ešte viac.
Kto tam nebol nepochopí, že?
Mimochodom Angel je v tejto časti dobrý. V seriáli sa to strieda dobrý, zlý, dobrý, zlý – už sa to ani nedá sledovať. A keby vás náhodou zaujímalo, čo je spúšťač jeho premeny na zloducha, je to moment skutočného šťastia. To je tajný kód pre orgazmus. No vážne. Vidíte, hovorila som vám, že pri Buffy sa nasmejete.
Neskôr Spike zajme a vyhráža sa úbohej Willow smrťou, následne sa zrúti a ona ho zmätene utešuje. Začiatok ich kamarátstva je dokonale roztomilý.
Som taký nešťastný.
Willow hrala aj v Prci pri prcičkách. To dievča s flautou...
Scooby gang robí, čo môže vrátane vlámačky do obchodu s čarodejnými potrebami (áno, v Buffynom svete sú také miesta úplne normálne) a aj keď ich plán nefunguje, Spike zostáva silný a nestráca nádej. Má predsa plán B:
Zviažem ju a budem ju mučiť, kým ma znova nebude milovať.
Pchá, Spike to robil predtým ako to prišlo do módy. 
Ja viem, sedem sérií sa vám môže zdať veľa keď chcete aj jesť, aj spať, sprchovať sa, pracovať, mať spoločenský život a vôbec život vo všeobecnosti, tak preto vám predstavujem iba tie najlepšie epizódy, keď bude daždivo alebo na vás príde chrípka.
Vidíme sa na budúci pondelok (a nie že dostanete chrípku).


No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.