Monday, 21 October 2013

The Best of Buffy Season 4 (Part 1): Freshman and Something Blue/To najlepšie zo štvrtej série Buffy (prvá časť): Prváčka a Niečo modré


Is German completely impossible or what? I was quite easily passing through several lessons when suddenly... Accusative! Dative! Possessive pronouns! What the hell? Tell me, am I stupid or is German grammar absolutely impossible to learn? I'm Slovak and I managed to learn English with all its articles (we have none), perfects (we have none) and neanderthal word order, but this German... I remember things from several years at school but the inflections will probably make it impossible for me to be able to speak this language ever. And should I even begin with the der-die-das business? It's hard. And it's no French when it comes to sex-appeal either, if you want me to be honest.
So I watched some Buffy to relax a little. I was rewarded by one of the best one-episode villains ever (ooops, spoiler) in an episode called Freshman. Meet Sunday, a vampire.
Not only she's visually memorable, she has plenty attitude and she's no sweetheart at all. In other words: pure awesomeness. She definitely deserved more episodes than one.
I tend to complain a lot about cardboard villains with no personality and horribly forgettable lines, so I feel in love with Sunday instantly. She has amazing lines and every single one has a joke in it and that's all I want: ENTERTAIN ME.
Sunday likes to kidnap freshmen, turn them to vampires and steal their stuff. While rummaging through their things and looking for something useful she never forgets to comment on how pretentious, oh-so-artistic and completely unoriginal they are.
BTW Buffy made it to the university. Thank god, considering that Sarah Michelle Gellar was around 25 then. Isn't it hilarious when actors around that age play 18 year-olds? Nevertheless, in Buffy it's not that obvious  thank god.
Buffy is new, disorientated and doesn't knows almost anybody, so she immediately gets depressed from being nobody. On top of it she meets Sunday, who kicks her ass. Then Buffy does the most sensible thing – seeks help. However, her watcher, who used to be librarian is now unemployed but he's having time of his life with a lady friend.
Buffy's smartypants attitude can be really annoying sometimes, but this line was delivered perfectly. Shame on you, Giles for not helping her! Sad, lonely and beaten Buffy goes to the pub to drown her sorrows, where she meets Xander, who's having the best moment on the show. He's being extremely supportive and... yes a little horny like always. But still supportive, observe:Another episode worth watching and rewatching is Something Blue. Scooby gang holds captive dangerous evil vampire Spike in Giles's bathroom since they have no fancy gothic cellar. I know it's really hard to trust that they are the good ones after this statement, but they are.
That cup is the cherry on top of the whole episode
Willow is extremely depressed about her love life and she makes a spell that should make the pain go away. When the feelings don't change, she thinks like she's loosing her magic powers, however, she actually makes things happen without knowing it. She says things about Giles and Xander and they immediately became true and then she declares that Buffy doesn't care about her and she's more interested in hanging out with Spike “so why don't they marry each other?”.
Poof.

And this is how the producers give us the taste of the best couple on the show. You see being a TV show producer is all about the art of not giving the audience what they'd like to see without pissing them off too much. Because they can't give us what we want – we would be happy for ten minutes and then stop watching because happiness is boring, right? We want the promise of something more happening in next episodes and that's what keeps us watching. We want to be teased don't we?
Stride of pride today, walk of shame tomorrow.
Bonus at the end: Some of the students hang this banner in one of the university corridors:

Next time I'm thinking... Eternal Sunshine of Spotless Mind?Je tá nemčina úplne nemožný jazyk alebo čo? Celkom rýchlo som prefičala prvými lekciami, keď tu zrazu... akuzatív! Datív! Privlastňovacie zámená! ČDP? Povedzte mi, prosím, som ja blbá alebo je nemecká gramatika jednoducho nenaučiteľná? Ako slovenska som zvládla angličtinu s jej členmi a predkadejakými časmi a neandertálskym slovosledom, ale táto nemčina... Pamätám si dosť vecí zo školských rokov, ale tieto prípony pre mňa urobia nemčinu asi nezvládnuteľnou. A to už ani nezačínam s der-die-das problémom. Je to fakt ťažké. A nemčina ani náhodou nie je nová francúžština, čo sa týka sexepílu, povedzme si to na rovinu.

Tak som si kukla Buffy, aby som sa trošku zrelaxovala. Mojou odmenou bol jeden z najlepších jednorázových zloduchov v celom seriáli (ups, spoiler) v časti s názvom Prváčka. Zoznámte sa s upírkou Sunday.

Nielen, že je vizuálne výrazná, má správny postoj a neni to žiadne zlatíčko. Jednoducho úžasná. Naozaj by si zaslúžila viac ako jednu epizódu.

Vyzerám v tomto svetri tučná?
No, vyzeráš tučná, lebo SI tučná. V tom svetri si navyše fialová.
Veľa sa zvyknem sťažovať na papierových zloduchov bez osobnosti a s hláškami, ktoré nestoja za zapamätanie, takže ma Sunday hneď oslovila. Má skvelý text a všetko čo povie je vtip a to je to po čom túžim: POBAVTE MA.

Sunday rada unáša študentov, mení ich na upírov a ich veci si jednoducho privlastní. Zatiaľ čo sa v nich prehrabáva, nezabudne okomentovať ich pózerskosť, pseudoumeleckosť a absolútnu neoriginálnosť.  
Ale pozrime sa! Tím klimt sa nám derie dopredu!
Mimochodom Buffy sa voľako podarilo dostať na výšku. Vďaka bohu, kedže Sarah Michelle Gellar mala pomaly 25. Nie je to podarené keď v tom veku hrajú 18-ročných? No v Buffy to aspoň nie je až také nápadné.
Buffy je nová, dezorientovaná a skoro nikoho tam nepozná, takže je zdeprimovaná, lebo sa cíti ako nikto. Aby toho nebolo málo, stretne Sunday, ktorá jej nakope zadok. Buffy urobí najrozumnejšiu možnú vec a vyhľadá pomoc. No jej mentor Giles, ktorý bol predtým knihovníkom, je teraz nezamestnaný a užíva si voľno s priateľkou.
Neopísala si nič také, čo by si už predtým nerobila.
OK, pamätáš si, že predtým ako si sa stal Hughom Hefnerom, si býval mojím mentorom?
Niekedy je Buffy naozaj otravná, keď požerie všetku múdrosť sveta, ale táto hláška stála za to. Hanba ti, Giles, že si jej nepomohol! Smutná, osamelá a zbitá Buffy ide zapiť svoj smútok do krčmy, v ktorej stretne Xandera a ten má svoj najkrajší moment v celom seriáli. Hneď ju povzbudí a... trošku nadržane tára, ale inak je skvelý. Aha:
Keď je tma  a ja som sám alebo vystrašený alebo čo, vždy si pomyslím: "Čo by urobila Buffy?" Si môj hrdina. Okej, a niekedy keď je tma a ja som sám, si ešte pomyslím: "Ktovie čo má Buffy na sebe?"
A to by mohla byť jedna z tých vecí, ktoré mi radšej nikdy nebudeš hovoriť, čo ty na to?


Ďalšia časť, ktorá stojí za pozretie a znovupozretie je Niečo modré. Scooby gang uväznil nebezpečného zlého upíra Spika v Gilesovej kúpeľni, lebo nemajú žiadnu slušnú imidžovú pivnicu. Viem, že to tejto vete tomu môže byť ťažké uveriť, ale oni sú naozaj tí dobrí.
Pubozkaj knihovníka.
Ten pohár to zaklincoval.
Willow je nešťastná zo svojho milostného života a urobí kúzlo, ktoré ju má bolesti zbaviť. Keďže nepocíti žiadnu zmenu, myslí si, že stráca svoje magické schopnosti, ale v skutočnosti neúmyselne vytvára novú realitu. Povie veci o Gilesoci a Xanderovi, ktoré sa okamžite splnia a potom vyhlási, že Buffy sa o ňu vôbec nezaujíma a viac sa venuje Spikovi „Tak prečo sa teda rovno nevezmú?“

Tak takto nám dajú producenti „ochutnať“, aký by bol najlepší pár celého seriálu. Lebo byť televíznym producentom znamená ovládať umenie nedať divákom to, po čom túžia, ale zároveň ich príliš nenaštvať. Nemôžu nám predsa dať to, čo chceme – boli by sme šťastní asi desať minút a potom by sme prepli, lebo šťastie nie je zaujímavé, však? Chceme iba prísľub, že v ďalšej časti sa udeje niečo zaujímavé, čo nás priklincuje k obrazovke. My vlastne chceme byť ťahaní za fúzy!
Ou, Buffy, Buffy. Zajtra sa budeš veľmi hanbiť.
A ešte malý bonus na koniec: niektorí zo študentov/tiek vešajú na školské chodby aj takéto plagáty:

Na budúce...Večný svit nepoškvrnenej mysle?No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.