Monday, 7 October 2013

Why should Napoleon Dynamite (2004) be the man of your dreams (or your rolemodel)?

Prečo by mal Napoleon Dynamite byť muž vašich snov (alebo váš vzor)?

Hello, how are you doing? I'm well again and having a blast. I still keep studying Swedish and German and last Friday I introduced our traditional winefestival to a Swedish delegation, who had to leave early because they were cold? You are from Sweden 15 degrees is your summer, right?
Well, besides that I rewatched. I've seen Napoleon Dynamite twice, but you can bet your lunch that it's worth it. If you've seen it already, watch again. If you haven't, what are you waiting for?

When I came across this film for the first time I was like: “Napoleon Dynamite. Sounds weird, but fun.” Then I googled it and saw this guy:
I fell in love.
There are various opinions about the film. There are fans, who love it, and then there are people, who don't find the jokes funny and complain about the lack of action. If you're a serious person or if you need a major conflict that will get solved by the end of a story, this might not the film for you.
Everybody else this way.
And turn this music on.. please.

Not only Napoleon is naturally one of a kind with his looks, he has many great characteristics, which I'm going to focus on?
Napoleon Dynamite is a real name of an American high-school student, who's living with his grandma. As a pet they have a llama, which Napoleon takes care of when his grandma is in the hospital for most of the story. Even if he doesn't want to.

1. Napoleon is responsible and reliable.

Napoleon is the most socially retarded awkward character there have ever been, yet somehow he's still a charmer. Different from those male romantic leads, which are so popular these days. Better. in some popular phenomenons today. Ehm, Edward Cullen, ehm, Christian Grey. Both of these characters are basically badly atrociously written manipulators and abusers that know everything better than everybody else because! Even though, Napoleon is awkward like hell and sometimes completely oblivious he's still much smarter than the two above mentioned.
Okay, this is supposed to be a joke but he's so right! We do!
 2. Napoleon understand the other gender.

The main characters from Twilight and Fifty Shades of Grey have basically nothing to do except stalking hanging out with their girlfriends all, really ALL THE TIME. Napoleon Dynamite has hobbies. He has imagination and likes to draw.

He has moves you can only dream of.
3. Napoleon has a life.

Even though many misunderstand Napoleon and some even bully him, he doesn't become a broody, mopey pain in the ass and after a moment he actually copes with others not being helpful and he helps himself.
4. Napoleon just deals with it.

When a new student arrives Napoleon befriends him immediately and then supports him in school elections doing everything possible without absolutely any jealousy nor selfish reasons.

5. Napoleon is the best friend you can have.
Also, he has a friend.

However, he's not the only gem in the family. This is his thirty year old brother:
A strýka vám nechám ako prekvapenie...

Actually the whole town is totally quirky. As a friend of mine once put it, you just don't know if the story is set in early 90s or if their town is really behind the times.


This film is one of my top ten. It makes one roar with laughter and scream „You go, Napoleon!“, because he's the character one just can't help but sympathize with. Not many films have such likable characters you remember even after years. It is cult flick but don't let the fact that hipsters quote it discourage you.

PS:
Ahojte, ako sa vám darí? Už som znova zdravá a je mi veselo. Stále sa učím švédčinu a nemčinu a tento piatok som ukázala švédskej delegácii tradičné stupavské vinobranie. Odišli skôr, lebo im bola zima. Čo? Ste predsa zo Švédska, toto je vaše leto!
Okrem toho som si druhý krát pozrela komédiu Napoleon Dynamite. Ak ste to už videli, je čas na repete. Ak nie, na čo ešte čakáte?
Keď som o filme počula prvý krát, pomyslela som si: „Napoleon Dynamite. Znie to divne, ale lákavo.“ A potom som vygúglila toto:

A zaľúbila som sa.
Názory na film sa rôznia. Fanúšika ho milujú a nedajú naň dopustiť, ale potom sú aj ľudia, ktorým sa vtipy nezdajú smiešne a sťažujú sa na nedostatočný dej. Ak ste vážny typ alebo ak vám vyslovene treba veľký konflikt, ktorý sa na konci vyrieši, toto asi nebude film pre vás.
Všetci ostatní tadiaľto.
A zapnite si hudbu z filmu, pre lepší zážitok.Nejde len o Napoleonov výnimočný vzhľad. Tento mladý muž má aj veľa skvelých vlastností, na ktoré sa sústredím v nasledujúcich riadkoch.
Napoleon Dynamite je meno amerického stredoškoláka, ktorý býva so svojou babkou. Chovajú lamu ako domáce zviera a Napoleon sa o ňu stará, keď je jeho babka v nemocnici (čo je skoro celý film). Aj keď sa mu do toho nechce.
Tina, ty slanina jedna. Tu máš večeru.
1. Napoleon je spoľahlivý a zodpovedný.

Napoleon je najretardovanejšia najnespoločenskejšia postava, aká kedy existovala, ale aj tak je dokonale šarmantný. Úplne iný ako hlavné postávy istých romantických príbehov, ktoré sú teraz také populárne. A lepší. Kašlikašliedwardcullen, kašlikašlichristiangrey. Obe tieto postavy sú vlastne iba zle príšerne napísaní manipulátori a agresori, ktorí vedia všetko lepšie ako ktokoľvek iný. Lebo preto! Napriek tomu, že Napoleon je ťažkopádny spoločník a niekedy je naozaj slepý, keď ide o druhých ľudí, je stále bystrejši ako spomínaní dvaja.
Baby chcú nejaké skilly. Bojové umenie, strieľanie z luku, hackerstvo... Baby chcú iba frajerov, ktorí majú úžasné skilly.
Dobre, na prvý pohľad je toto vtip, ale vlastne je to pravda!
2. Napoleon rozumie druhému pohlaviu.


Hlavné postavy zo Súmraku a Päťdesiat odtieňov sivej nemajú čo na práci, iba tráviť všetok, ale naozaj VŠETOK čas so svojou láskou. Napoleon Dynamite má záľuby. Má veľkú predstavivosť a kráááásne kreslí. 
liger: 1.) Sa chová pre svoje magické schopnosti.
2.) moje úplne najobľúbenejšie zviera.
A má pohyby, ktorých my ostatní môžeme iba snívať.
3. Napoleon má život.

Aj keď býva chudák Napoleon často nepochopený a niekedy dokonca šikanovaný, nestane sa uskučaným a večne sa mračiacim vredom na zadku, to nie. No po chvíli sa zmieri so situáciou a s tým, že mu ostatní nepomôžu a pomôže si sám.
4. Napoleon sa dokáže zmieriť so svetom.

Keď príde nový študent, Napoleon sa ho hneď ujme a neskôr ho podporuje aj v školských voľbách robiac všetko možné a aj nemožné bez akejkoľvek závisti alebo sebeckosti.


5. Napoleon je najlepší priateľ akého môžete mať.
Plus Napoleon má kamárátov.

No on nie je jediný klenot rodiny. Toto je jeho starší brat:
And I'm gonna leave out their uncle as a surprise for you.
Vlastne celé mesto je úplne divné. Ako povedala kamarátka, človek ani nevie, či sa dej odohráva na začiatku 90. rokov, alebo či je to maličké mesto fakt tak zaostalé.

Tento film parí do mojich top ten. Rozosmeje človeka až k slzám a ten sa pristihne, že zrazu kričí: „Idééééš, Napoleon!“, pretože to je jedna z tých postáv, ktorím jednoducho musíte držať palce. Málo filmov ponúka také podarené postavy, ktoré si zapamätáte aj po rokoch. V Amerike je to kultový film a hipsteri z neho často citujú, ale tým sa prosím nenechajte odradiť.


A ešte toto:

No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.