Monday, 11 November 2013

Clueless/Bezmocná (1995)


Let’s get this classic started.
Čas klasiku.

I decided to watch something that doesn’t require much thinking and I remembered that I planned to watch Clueless half a year ago. It’s 2013 and 90’s are starting to feel they happened like ages ago, which they actually did and I no longer look at that fashion with cringing but with some kind of appreciation one has for vintage. That’s right, 90’s are already vintage. God, we’re old.
See?
Clueless begins as a simplest film with braindead characters wearing clownish clothes and saying stupid stuff. Cher (Alicia Silverstone) is a beautiful but completely stupid teenage girl, whose only hobby is shopping. She befriends a new girl, Tai (Brittany Murphy), who immediately proclaims her love for drugs(!). Cher decides to give her a complete makeover - because she’s just too old to play with dolls so she plays with human beings - to become one of the most popular kids at the school (high school of course, all films like this are set in high school). Later poor Cher finds out that Tai has stolen her limelight and whole her life starts to crumble. However, even from the beginning one finds out that the whole film is so stupid it’s actually fun:-O
The film is inspired by Emma by Jane Austen, which I tried to read but failed completely. Maybe it was because the book is written in early 19. century and in English or because the dialogues are dreadfully boring.
The strategy of this film is that you don’t expect anything deep. If you’re in for a joke you’ll have tremendous fun with silly Cher and her silly friends.
Another reason to watch is young and likable Paul Rudd, who plays Josh, her intelligent something-like-stepbrother that goes to college and watch news.
One of many comical characters is the teacher played by Wallace Shawn. This guy is just so good that one day I’m gonna watch every film he was in. I’m sure I won’t regret it. He was also in The Curse of Jade Scorpion by Woody Allen.
Though I’ve just read quite praising reviews (some of them written by men) I’m not going to pretend that this is a film that will definitely appeal to everyone. Nevertheless, if you want to watch something silly that makes you laugh – this might be a good option.
Next week: Pippi Longstocking:-D


Rozhodla som sa pozerať niečo, čo nevyžaduje veľa rozmýšľania a spomenula som si, že ešte pred pol rokom som si chcela pozrieť film Bezmocná (Ďalší preklad názvu, čo som našla znel „Praštená holka”. Niekto sa vážne nepretrhol. Pokiaľ chcete vysvetlenie pojmu od pravého Angličana, znamená to „niekto taký blbý, že si nevie ani šnúrky zaviazať“). Je rok 2013 a 90. roky už začínajú pôsobiť akoby  boli dávno pradávno, čo je vlastne pravda, a ja sa už nepozerám na tú módu a hudbu cez prsty, ale s istou fascináciou, s ktorou človek vníma retro. Je to tak – 90. Roku už sú retro. To sme ale zostarli.
Toto.
Clueless začína ako najjednoduchší film s postavami bez mozgu, zato s oblečením ako pre klauna a hlúúúpymi rečami. Cher (Alicia Silverstone) je prekrásna, ale úplne blbá puberťáčka, ktorej jediné hobby je nakupovanie. Skamaráti sa s novou žiačkou, Tai (Brittany Murphy), ktorá tam mimochodom spomína náklonnosť k drogám (!). Cher sa rozhodne, že z nej urobí najpopulárnejšiu dievčinu školy (strednej školy, všetky takéto filmy sa odohrávajú na strednej), lebo na barbíny je už stará a tak sa hrá s ľuďmi. Neskôr úbohá Cher zistí, že Tai jej ukradla jej post najpopulárnejšieho dievčaťa školy a celý jej život sa začne rútiť. Napriek takejto, dovolím si povedať že odpudzujúcej, zápletke, človek zrazu zistí, že sa…baví :-O

Film je inšpirovaný Emmou od Jane Austen, ktorú som sa kedysi pokúšala čítať, no úplne som zlyhala. Možno to bolo pretože kniha bola napísaná na začiatku 19. Storočia a po anglicky alebo preto, že dialógy tam boli na zbláznenie nudné.
Taktika filmu je, že od neho nečakáte nič hlbokomyseľné. Ak ho však pochopíte ako vtip, tak vás Cher a jej šibnutí kamaráti naozaj ohromne zabavia.
Ďalším dôvodom, prečo si film pozrieť je mladý a sympatický Paul Rudd, ktorý hrá Josha, je inteligentného, na vysokú školu chodiaceho a správy sledujúceho kvázinevlastného brata
Jednou z mnohých komických postáv je učiteľ, ktorého hrá Wallace Shawn. Tento chlapík je taký skvelý, že jedného dňa si pozriem každý film, v ktorom kedy hral. A nebudem ľutovať. Hral tiež aj v Kliatbe žltozeleného škorpióna (vidíte? To je názov jak sa patrí! Dokonca lepší ako originál) od Woodyho Allena.
Aj keď som si na internete prečítala ešte dosť pozitívnych recenzií (niektoré z nich dokonca napísané mužmi), nejdem tvrdiť, že je to film pre každého. Ak mate však chuť na nejakú blbinku, ktorá by vás rozosmiala, toto je celkom dobrý nápad.
Nabudúce: Pipi Dlhá Pančucha :-D 

No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.