Sunday, 1 June 2014

Donald Duck/Káčer Donald

I remember writing about how I wanted to live in Discworld or Hogwarts. But before those two dreamworlds, even when I was a child I instinctively suspected that the real world sucks and I dreamed of living in Duckburg. Now after some time has passed and I got to know the world around a little better I want to live in Duckburg even more! As additional materials for studying Swedish and German I read comics Donald Duck in those languages and after a few month I'll try to watch Duck Tales
The theme was epic! Who says otherwise is simply nuts. Even now we I'm listening to it I'm totally drooling. Both the in TV series and a comic magazine the stories and plots were actually quite smart (maybe a little silly but also smart. That's okay, things can be smart and silly at the same time) so unlike what we see now sometimes. Most of the writers and directors should watch Duck Tales and read Donald Duck and weep at their own weak writing skills.
Let's compare what's in cinemas this days, shall we:
X-Men: Days of Future Past - The X-Men send Wolverine to the past in a desperate effort to change history and prevent an event that results in doom for both humans and mutants.
Godzilla - The world's most famous monster is pitted against malevolent creatures who, bolstered by humanity's scientific arrogance, threaten our very existence.
Neighbors - A couple with a newborn baby face unexpected difficulties after they are forced to live next to a fraternity house.
Don't they all sound extremely boring? Okay, I haven't seen any of them but it isn't something that sounds exciting to me. They may not be bad but according to their descriptions they sound like a heap of cliches. Let's hope that they are only in need of better marketing writing or something. On the other hand, Ducks surprise you at every moment.

And now let's read the introduction to Duck Tales:
When Donald Duck decides to join the Navy, he leaves his nephews, Hewey, Dewey and Louie, in the care of his cantankerous Uncle Scrooge. He is an eccentric and miserly billionare who loves to literally swim in his money that is held in his corporate headquarters/vault known as the Money Bin. While the initial meeting was less than pleasant, events soon have them, along with a newly hired nanny, her granddaughter and Scrooge's stupid but skilled pilot, on countless adventures as the group goes around the world looking for treasure, or defending Scrooge's current assets from enemies like the Beagle Boys or Magica De Spell.

So much potential for adventure in just a couple of sentences. However, Duck Tales and Donald Duck comics always lived up to my expectations too. They were fun and inspiring and I craved to live in Duckburg so much it almost hurt. As a child I wanted to be rich to buy the coolest Barbies and Lego and also so I could do this:

Yeah I know, reality is different:
Stupid reality!
I still love the rich and exciting world where people looked like ducks or pigs or dogs and everything was possible there. In a magazine I'm reading now Donald mentions he has a new job and names a several previous employment he had before. He must have one hell of a CV. 
Irregardless to my age, ducks and their great wonderful world will always have a privileged place in my heart. And if you too have a duck fixation, check out this
PS: I may not be able to write a new post the next weekend as I'll be off for trip. See you in two weeks.
Pamätám si, že som sem písala o tom, že som chcela žiť na Zeměploche a na Rokforte. Ale ešte predtým týmito dvoma vysnívanými svetmi, aj ako dieťa som inštinktívne tušila, že realita je naprd, som snívala o bývaní v Káčerove. Odvtedy už nejaký ten rok prešiel a ja som spoznala svet trochu lepšie a chcem žiť v Káčerove ešte viac! Pri učení švédčiny a nemčiny si pomáham doplňujúcimi materiálmi v podobe komixov s káčerom Donaldom a po pár mesiacoch budem na tom hádam dosť dobre, aby som si pozrela aj seriál.
Tá zvučka bola neprekonateľná! Kto tvrdí niečo iné je blázon! Ešte aj teraz, keď ju počujem sa mi pustia sliny. Aj v seriáli aj v časopise boli inteligentné príbehy a zápletky (možno trošku naivné, ale veď veci môžu byť aj inteligentné aj naivné zároveň, to je predsa jasné) narozdiel od toho, čo môžeme vidieť dnes. Väčšina spisovateľov, redaktorov a scenáristov by mali povinne sledovať Káčerovo a čítať Káčera Donalda a plakať nad svojimi chabými schopnosťami.
Porovnajme Káčerovo s tým, čo ide teraz v kinách:
Susedia na odstrel - Mac a Kelly sú hrdí rodičia malého dievčatka a akosi sa zmierili s tým, že pre nich už divoké večierky skončili. Žijú v útulnom domčeku v tichej ulici a pomaly sa pripravujú na krízu stredného veku. Keď si susedný dom prenajmú vysokoškoláci na čele s vyrysovaným krásavcom Teddym zavetria nebezpečenstvo...
X-Men: Budúca minulosť - Zmutovaným hrdinom X-Men hrozí definitívny zánik. Ich rasa bola vždy na pokraji vyhynutia, ale teraz je táto hrozba reálnejšia ako kedykoľvek predtým. Jediná cesta k spaseniu vedie cez minulosť na úplný začiatok reťazca udalostí, ktoré nastávajúce nebezpečenstvo vyvolali...
Godzilla - V tomto veľkolepom dobrodružstve od Warner Bros. Pictures a Legendary Pictures sa oproti sebe postavia svetovo najznámejšie monštrum a nenávistné bytosti, ktoré podporované ľudskou vedeckou aroganciou ohrozujú naše ďalšie prežitie.
No neznie toto všetko straaašne nudne?  Okej, ani jeden z nich som nevidela, ale ani ma vôbec nelákajú. možno nie sú zlé, ale podľa ich popisov vyzerajú ako kopa všetkých možných klišé. dúfajme, že iba potrebujú lepšieho človeka na písanie týchto upútavok (napríklad na Godzillu sa tu niekto úplne vybodol). Na druhej strane Káčerovci človeka prekvapujú na každom kroku.

A teraz si prečítajme upútavku ku Káčerovu:
Keď sa Káčer Donald rozhodne pridať sa k námorníctvu, nechá svojich synovcov Huia, Duia a Luia u večne mrzutého Strýka Držgroša, ktorý je excentrický a lakomý miliardár a doslova sa topí v peniazoch, ktoré má uložené v obrovskom trezore. Aj keď ich prvé stretnutie vôbec  nie je príjemné, veci naberú rýchly spád a všetci vrátane novej pestúnky, jej vnučky a Držgrošovho hlúpeho ale skúseného pilota zažívajú neuveriteľné dobrodružstvá, cestujú okolo celého sveta, či už hľadajú bájne poklady alebo bránia Držgrošove bohatstvo pred nepriateľmi ako sú Dlhoprstí alebo bosorka Magika.

Toľko dobrodružného potenciálu sa ukrýva v tých pár riadkoch! Káčerovo a Káčer Donald však moje očakávanie vždy naplnili. Boli zábavné a inšpiratívne a ja som tak veľmi túžila sa presťahovať do Káčerova až ma z toho pichalo v hrudi. Chcela som byť bohatá, aby som si kúpila tie najlepšie barbíny a lego a tiež aby som mohla robiť toto:
Ale skutočnosť je taká iná!

Blbá realita!
Stále ľúbim ten pestrý a vzrušujúci svet, kde ľudia vyzerajú ako kačky a prasiatka a psy a je tam možné úplne všetko. V časopise, ktorý čítam teraz Donald spomína, že má novú prácu a vymenúva rôzne predchádzajúce zamestnania, ktoré mal predtým. Jeho CVčko musí byť naprasknutie.
Nezávisle na veku, káčeri a ich obrovský úžasný svet bude mať vždy to najlukratívnejšie miesto v mojom srdci. Ak som vás namotala, môžete si kliknúť sem.
PS: Asi nebudem môcť napísať o týždeň ďalší príspevok, pretože pôjdem na výlet. Uvidíme sa o dva týždne.

1 comment:

  1. Hi, after reading this amazing post i am too cheerful to share my knowledge here with friends.    Here is my web-site: Suzanne

    ReplyDelete

Note: only a member of this blog may post a comment.