Sunday, 22 June 2014

Nurse Jackie (2009 - today)


Život je plný malých štípancov/debilov (aby som nebola úplne vulgárna).
A few years ago my friend told me about a show, where Peter Facinelli scored a character with a personality as opposed to the Twilight vampire doctor he became known for.
"He plays an ass," she said and that convinced me. She was right, in the first scene of Nurse Jackie, if I remember correctly, a patient dies because doctor Cooper (that's his name here) plays games on his mobile during the emergency. Despite this rather horrifying introduction, the show is actually a comedy and truly tragic scenes are rare.
Captured: Doctor Cooper and Thor, a nurse.
Look at him. Like a puppy that wants to play. Also he has priorities in order.
Ok, let's get to Jackie now. I don't know how you imagine a nurse to be like... well in my country the state of healthcare facilities is rather sad so they might be a liiiitle grumpy, but generally you expect them to be all caring angels in well-fitting uniforms. Jackie is both.
A new nurse in training, Zoey, comes to the hospital in the very first episode and Jackie proves herself truly unsociable. It's hilarious to see Jackie doing and saying everything she can just so she can get rid of Zoey's efforts to establish friendship. And what is even better is to see Zoey not to be put off in the slightest.
Zoey is a little bit like Ralph Wiggum of this show. And I love her scrubs
By the way, the actress Merritt Wever won an award for the role of Zoey and she deserved it.
 But why is Jackie so unfriendly? Is it because her job is so hard?
Partly. Also she is addicted to painkillers and finds various ways to get them. This is were the show reminds me Breaking Bad a little. Now I need to say that I've never seen a single episode of Breaking Bad but according to what I heard about it there is also the element of  ''crime and punishment'' where the punishing part keeps getting closer and closer and the character keeps nearly avoiding being exposed. Jackie does this for a long long time, which is quite shocking and addictive for the audience, that expect all the shit to hit the fan any moment. Jackie is definitely not afraid of living on the edge. However, addictions are usually quite tense and stressful and Jackie has often conflicts with some of the staff. For example:
Well sometimes those conflicts stem from Cooper being a (lovable) narcissist, who also  suffers
from the tourette syndrome. Only he doesn't yell obscenities but grabs breasts. One patient
died of heart attack after it manifested. See? Better character than the one in Twilight.
Another fine specimen of All Saints Hospital: Gloria Akalitus, the nursing manager. She really gets things done.
Rest of the cast is not any less interesting. I present you Thor, the master of fancy oneliners:
And doctor O'Hara, when the show needs elegant English homour.
The show has now 6 seasons and altogether around 60 episodes, which have 20 minutes each. If you're looking for a short comedy TV show, give it a try.Pred pár rokmi mi kamoška povedala o seriáli, kde sa Petrovi Facinellimu podarilo uchmatnúť si postavu s osobnosťou, narozdiel od upírskeho doktora, ktorého hral v Súmraku a kde sa preslávil.
"Hrá takého blbečka," povedala a tým ma presvedčila. A mala pravdu, v prvej scéne Sestričky Jackie, ak si správne pamätám, zomrie pacient práve kvôli tomu, že sa doktor Cooper (tak sa v seriály volá) počas najvyššej pohotovosti hrá hry na mobile. Napriek tomuto hrôzostrašnému úvodu je seriál v podstate komédia a skutočne tragických scén tam nie je až tak veľa (neviem ako vy, ale ja to oceňujem). 
Doktor Cooper s Thorom, zdravotným... bratom?
"Ó bože, schválila moju žiadosť o priateľstvo!"
Len sa na neho pozrite. Ako šteniatko, ktoré sa chce hrať. A ktoré má tie správne priority:
"Fešní ľudia musia držať spolu."
Ok a teraz Jackie. Neviem ako si predstavujete sestričky, ... v našej krásnej krajine je stav zdravotníctva dosť tragický a preto personál býva trošku mrzutý, ale väčšinou všetci očakávame starostlivých anjelov v dobre sediacich uniformách. Jackie je taká obojaká.
"Nemám rada ukecaných, okej? Ani ja sa nevykecávam. Tichých a mrzutých, takým mám ja rada."
Do nemocnice prichádza v prvej epizóde nová sestrička, Zoey, a Jackie sa ukáže ako veľmi nespoločenská osoba. Je to zábava sledovať Jackie, ktorá robí všetko preto, aby sa "zadusila" všetky Zoeyine pokusy o priateľstvo. A ešte lepšie je vidieť ako sa Zoey vôbec, ale vôbec nedá odradiť.
Zoey je ako Ralph Wiggum a jej uniformy vždy stoja za to.
"Keď som mala šesť rokov, vydala som sa za našu mačku."
Mimochodom Merritt Wever vyhrala cenu za stvárnenie postavy
Zoey a úplne si ju zaslúžila.
"Musím ísť. Čauko!"
Ale prečo je vlastne Jackie taká nevrlá? Je to preto, že má náročnú prácu?
Sčasti. A tiež preto, že je závislá na liekoch proti bolesti a vždy si nájde nejaký bizarný spôsob ako ich získať. Tuto mi seriál trochu pripomína Breaking Bad. Teda musím sa priznať, že som nevidela ani jednu časť, ale podľa toho, čo viem je tam výrazný prvok "zločinu a trestu" a ten trest sa stále približuje, no protagonista sa vždy ledva-ledva vyhne tomu, aby ho odhalili. Jackie to takto robí pomerne dlho, čím šokuje obecenstvo, ktoré sedí ako na ihlách a čaká kedy to konečne praskne. Jackie sa definitívne nebojí žiť svoj život na ostrí noža. No ako každý vie, závislosti sú dosť stresujúce a Jackie má aj nejaké tie konflikty s kolegami. Napríklad:
"Takže ja som si zlomila prst, aby som s tebou mohla byť sama, hej?"
"Takže to už aj sama rpiznávaš."
"SI MAGOR!"
No niekedy tie konflikty vznikajú preto, že Cooper je narcis (ale podarený), ktorý mimochodom trpí tourettovým syndrómom. Ibaže on nevykrikuje obscénnosti, ale chniape po prsiach. Jedna staršia pacientka kvôli tomu zomrela na infarkt. Vidíte? Vravela som, že je zaujímavejší ako v súmraku.
"Doktor Cooper na teba podal oficiálnu sťažnosť."
"Na mňa? A za čo?"
"Za nedisciplinovanosť a všeobecnú protivnosť."
Ďaľší parádny exemplár z New Yorskej nemocnice All Saints je Gloria Akalitus, nadriadená sestier. Tá dokáže vybaviť úplne všetko.
"Ak nebudem mať ráno sa stole ten šek, prídem za vami a nakopem vás do prdele!"
"Vďaka, Monsignor. Prajem príjemný deň."
Zvyšok osadenstva nie je o nič menej zaujímavý. Dámy a páni, Thor, kráľ najštýlovejších hlášok:
"Ooo, no nie je to milé? Doktori sa hrajú na doktora."
Obľúbená je aj doktorka O'Hara, expertka na elegantný anglický humor.
Seriál má už 6 sérií a spolu asi 60 epizód, ktoré majú po 20 minút. Ak hľadáte krátky komediálny seriál, nech sa páči.
PS: Tuším, že Sestričku Jackie začala vysielať nejaká tuším slovenská stanica slovenský kanál s tuším slovenským prekladom, ale na nemám odvahu.


No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.