Sunday, 5 November 2017

Harry Potter and the world of irrationality

I'm well in the middle of the fourth book - Harry Potter and the Goblet of Fire and I already have enough questions to write a new blogpost. I'm more and more horrified by the Hogwarts School of Horrors, even though as a child I used to be completely smitten by it. Nevertheless, the irrational and cruel world of wizards seems to be still appealing and I would harass the ministry of magic into enrolling me if I knew their address.

Som práve uprostred štvrtej knihy - Harry Potter a Ohnivá čaša a už teraz mám dostatok otázok, aby som napísala nový príspevok na blog. Som čím ďalej, tým viac zdesená Rokfortom, a to som ako dieťa bola školou mágie úplne uchvátená. No akokoľvek iracionálny a krutý svet čarodejníkov je, stále som pripravená otravovať Ministerstvo mágie, aby ma tam zapísali, teda hneď ako objavím ich sídlo.
As all of us surely know, the fourth Harry Potter book is all about the Triwizard tournament. One student for each of the three wizard schools is going to participate and compete against each other. Since the Tournament is taking place at Hogwarts it means the students from Durmstrang and Beauxbatons are unable to watch the competition. Seems pretty damn unfair and what is even more unfair nobody even mentions it.
One of the participants in the Triwizard Tournament is the famous Quiditch player Viktor Krum! Question: How come Viktor Krum is the best Quiditch player in the world? He's seventeen years old! Also what did his couch say when he found out he would participate in the Triwizard Tournament, which means he'll stop playing practicing Quiditch for at least 6 months?
Nevermind let's look at other characters. The more I think about it the more I realize that Ron Weasley is the same character as Zander in Buffy the vampire slayer. The comic relief, the everymancowardly lion, best friend, who fights their own feelings of inadequacy and loses sometimes - it's the same character only with different hair.
Hermione is still the best, so no complaints there but I'm just going to share this joke now:
I already wrote about Hagrid being totally immature, tragically incompetent and even accidentally dangerous and in the fourth book nothing changes. The description of the Blast-ended Skrewts is horrifying:
''The skrewts were now over three feet long, and extremely powerful. No longer shell-less and colourless, they had developed a kind of thick, grayish, shiny armor. They looked like a cross between giant scorpions and elongated crabs - but still without recognizable heads or eyes. They had become immensely strong and very hard to control.''
If this isn't enough for you to give you nightmares, I don't know what is. Hagrid openly admits he doesn't know a shit about the shrewts but he happily adds them into the curriculum. I want to appreciate that he has a pure soul of an explorer but I don't know...
“Hagrid’s been in loads of trouble before, and Dumbledore’s never sacked him,” said Ron consolingly. “Worst that can happen is Hagrid’ll have to get rid of the skrewts. Sorry . . . did I say worst? I meant best.”
Moreover, considering Hagrid presents himself to be an animal enthusiast, he doesn't seem to show much empathy for them in some cases. Why else would he wear a coat made of moles? Do you know how huge he is? Do you know how tiny moles are? How many of them are needed for a coat of his size? And what about the dragons used in the first task? Everybody knows that animal mothers are sensitive and easily irritable and everybody knows the last thing they need is stress. So what do the wizards do? They specifically ask for dragon mothers, who are currently sitting on their eggs, only because it's entertaining to stress the poor animal. I know this isn't Hagrid's fault but anyway.

When Draco Malfoy complains about Hogwarts being open to any loser, well... I hate to admit it but he's kind of right. Don't get me wrong, everybody deserves education but some simply are more... special than others and need special guidance. Neville accidentally helped Sirius Black into Gryffindors' commonroom for god's sake! 
Draco surely is a racist bully and more and I agree that teachers need more power to deal with disciplinary issues these days. The children today need an exorcist - that goes without saying. However, a teacher turning a student into a ferret?! Hogwarts is a horror school! I'd use a hashtag if I knew how. Also how did he have no broken bones after that? Are wizards sturdier than us? Also Professor Moody, albeit fake one, casts unforgivable curses at the students openly and without qualms and nobody is concerned.

Another little episode from the Hogwarts Horror Magic School:
''Professor Snape was forcing them to research antidotes. They took this one seriously, as he had hinted that he might be poisoning one of them before Christmas to see if their antidote worked. '' 

Fun fact, when Professor Trelawney predicts that Harry was born in winter she was not wrong. July is winter in Australia.
And the best joke at the end:

Ako všetci určite vieme, štvrtý Harry Potter je o Trojčarodejníckom turnaji. Jeden študent za každú z troch čarodejníckych škôl bude bojovať proti reprezentantom z ostatných škôl. Kedže turnaj sa odohráva na Rokforte, znamená to, že žiaci z Durmstrangu a Beaubatonu ho nebudú mať možnosť sledovať. Nielen, že je to voči nim nefér, je to aj dosť divné, že sa nad tým nik nepozastaví.
Vývoj Harryho postavy:
Knihy 1 až 3: Ou jééé, ja som Harry Potter!
Knihy 4 až 7: Niéééé, ja som Harry Potter!
Jeden z účastníkov Trojčarodejníckeho súboja je slávny metlobalový hráč Viktor Krum! Otázka: Ako to, že Viktor Krum je najlepší metlobalový hráč na svete? Veď má iba 17 rokov! A čo na to povedal jeho tréner, keď zistil, že Viktor za zúčastní turnaja a teda nebude trénovať metlobal aspoň 6 mesiacov?
Ron: snaží sa obrániť milované dievča - skončí vracajúc slimáky.
Harry: protagonista zachráni svet a stále ho všetci nenávidia.
Neville: Objaví svoj veľký talent - je to herbológia.
Ron: počas školského roka býva v rovnakej budove ako čarodejnícka legenda -
ale nik mu neopraví zlomený prútik.
Ron: Má potkana ako domáceho miláčika -
vykľuje sa z neho muž v strednom veku.
Neville: jeho jediným kamarátom je ropucha -
a stále sa mu snaží utiecť.
Nevadí, podme sa pozrieť na postavy. Čím viac nad tým rozmýšľam, tým viac si uvedomujem, že Ron Weasley je rovnaká postava ako Zander z Buffy, premožiteľky upírov. Komediant, Jozef Mak, zbabelý lev, najlepší kamarát, ktorý bojuje so svojim nízkym sebavedomím a niekedy proste prehrá - je to rovnaká postava, len s inými vlasmi.
Vidia ako ich brat spí každú noc v jednej postali s nejakým chlapom menom Peter - vôbec sa ho na to nespýtajú a ani ho neodsudzujú.
Hermiona je stále naj, takže sa nesťažujem, iba sem dám tento vtip:
Na Rokforte sa nepýtame Googlu - pýtame sa Hermiony Granger.
O Hagridovi som písala už minule, že je úplne detinský, tragicky nekompetentný a dokonca aj nebezpečný a ani vo štvrtej knihe sa nič nezmení. Opis tryskochvostých škrotov je hrozivý:
"Škroty mali viac ako meter a boli mimoriadne silné. Už neboli bezfarebné, ale narástol im akýsi tvrdý, šedastý, lesklý pancier. Vyzerali ako krížence obrovských škorpiónov a podrhovastých krabov, ale stále im chýbali hlavy a oči. Boli veľmi silné a ťažko sa ovládali."
Ak nemáte nočné mory z tohto, tak už neviem z čoho. Hagrid otvorene proznával, že o nich nevie ani prd, ale veselo ich pridá do škoslkých osnov. Chcela by som oceniť, že má dušu dobrodruha, ale čo ja viem...
"Hagrid mal problémy už viac krát a Dumbledore ho nikdy nevyhodil," povedal Ron povzbudilo. "Najhoršie, čo sa môže stať je, že sa bude musieť zbaviť svojich škrotov. Pardon... povedal som najhoršie? Myslel som najlepšie."
Môžeme sa všetci teraz na moment zamyslieť nad tým, že štvrtý film s Harrym Potterom bol o tom, ako sa doktor Who snažil zabrániť vzniku Twilightu?
Hagrid sa prezentuje ako milovník zvierat, no nevyzerá, že má pre ne veľa empatie. Prečo by inak nosil kabát z krtkov? Viete, aký obrovský chlap to je? Viete akí malí sú krtkovia? Koľko takých úbohých krtkov treba na kabát v Hagridovej veľkosti? A čo draci v prvej úlohe? Všetci vieme, že zvieracie maminy sú citlivé a ľahko sa rozrušia. Posledné, čo potrebujú je stres. Takže, čo na to naši milí čarodejníci? Výslovne si vyžiadajú dračie maminy, ktoré ešte sedia na vajciach, iba preto, lebo je to sranda stresovať chúďa zviera. Viem, že toto teda nie je Hagridova vina, ale aj tak. 

Keď sa Draco Malfoy sťažuje na to, že Rokfort je otvorený každému lúzrovi, no... musím priznať, že má pravdu. Teda nechápte ma zle, každý si zaslúži vzdelanie, ale niektorí jednoducho... potrebujú špeciálnu starostlivosť. Veď pomyslite na Nevilla ako pomohol Siriusovi Blackovi do chrabromilskej klubovne!
Prepáčte, pane. Máte chvíľku na rozhovor o našom pánovi a spasiteľovi lordovi Voldemortovi?
Draco je isto šikanujúci rasista a kto vie, čo všetko a súhlasím, že učitelia by mali mať viac možností riešiť disciplinárne otázky. Dnešné deto potrebujú exorcistu - veď to je úplne jasné. No aby učiteľ premenil žiaka na fretku? Rokfort je hororová škola! Aj by som použila hashtag, keby som vedela ako. Ako to, že si pri tom nepolámal všetky kosti? Sú čarodejníci odolnejší ako my? A prečo profesor Moody, aj keď falošný, otvorene zaklína žiakov neodpustiteľnými kliatbami a nikto nič? 

Ďalšia epizóda zo série "Rokfortská kúzelná škola horroru a hrôzy": 
"Profesor Snape im dal za úlohu naštudovať si protijedy. Žiaci to brali vážne, lebo naznačil, že si možno pred Vianocami jedného z nich náhodne vyberie a otrávi, aby zistil, či namiešali funkčný protijed."
Čo robí Voldemort, keď sa mu naskytne prílečitosť zabiť Harryho:
- rozpráva sa s Harrym
- naťahuje čas
- rozpráva sa sám so sebou
- rozpráva sa so svojím prútikom
- snaží sa zabiť Harryho
- rozpráva sa so smrťožrútmi
Vedeli ste, že keď profesorka Trelawneyová háda, že Harry sa narodil v zime, nemýli sa. Júl je predsa austrálska zima.
Najvtipnejší džouk na koniec:


No comments:

Post a Comment

Note: only a member of this blog may post a comment.